מחזירים את הילדים ללימודים ואת החיים לשגרה

 

החזרה לבית הספר ולשגרה הוא מצב שיכול לגרום לתחושה של "עצב" ואי נוחות בהורים וילדים, מכיוון שהם צריכים להיפרד ולחדש כל אחד את האחריות שלו. עם זאת, בעזרת הגישה הנכונה אפשר להתגבר על המצב הזה עם חיוך על הפנים.

 

הנה כמה טיפים כיצד לעשות זאת:
 

 • להביא את ידיעת החזרה לשגרה למודעות מספיק זמן קודם:
  המפתח להתמודדות עם חזרה לבית הספר באופטימיות ולהתגבר עליה בצורה חלקה הוא להיות מודע לכך טרם הגעתה. עלינו לשדר לילדים שבית הספר הוא מקום טוב, מקום בו לומדים ומכירים חברים. כך, כשמגיע הזמן לחזור לבית הספר, הילדים יהיו שמחים ונרגשים, והוריהם שמחים לראות אותם ברוח טובה.

 

 • לא להתרגש מהבכי וההתפרצויות:
  כשמגיע הזמן להשאיר את הילדים בבית הספר, רצוי לא לשים לב ליללות והתקפי הזעם שלהם, להיפך, צריך לעודדם ללכת לבית הספר ולהתעקש על כמה טוב הולך להיות להם, ולעשות את כל זה עם חיוך על הפנים. אחרת הקטנים יכולים ללמוד להשתמש בדמעות שלהם כאמצעי להשיג את מה שהם רוצים. יש גם להעביר את השרביט לדמות המורה, אנשי מקצוע אלה בדרך כלל רגילים למצבים כאלה. כמו כן חשוב לזכור כי זהו שיעור טוב עבור הקטנים, מאחר ולבסוף על זה מדובר - על לחנך אותם. הורה טוב יותר הוא זה שמחנך את ילדו בידיעה כי ההערכה העצמית שלו וביטחונו הם הבסיס להתפתחות האישית והחינוכית שלו.

 

 • זה נורמלי להתגעגע לילדים:
  צעד חשוב מאוד כדי להתגבר על החזרה לבית הספר הוא להניח שלהתגעגע לילדים זה דבר נורמלי לחלוטין. לקבל את הרגשות האלה יגרום לכך שלא נישאר במשך שעות על שעות בחשיבה על כמה מתגעגעים לקטנים שלנו. זה נורמלי שההורים יהיו עצובים. אחרי שעות העבודה הארוכות, לא נשאר הרבה זמן לבלות עם הילדים, תחושה שלעיתים גורמת להם לרגשות אשם. הם צריכים להבין שזה נורמלי לחלוטין ולהיות מודעים לכך שכאשר הם יראו שוב את ילדיהם, יעשו זאת בחשק רב יותר.

 

 • חזרה לשגרה:
  החזרה לבית הספר מטילה משמעת מסוימת בלוח הזמנים ומסמנת את החזרה לשגרה אחרי החגים. זה דבר חיובי, כי זה שם נקודה ל'תוהו ובוהו" של החופש שבו היה לילדים הרבה זמן פנוי וההורים התאמצו כדי למצוא פעילויות על מנת לשמור אותם עסוקים. ליהנות מה"רגיעה" הזו ולזכור את ההיבטים השליליים של החופש הגדול והחגים יכול לעזור להורים רבים להתגבר על החזרה לבית הספר של ילדיהם.

 

 • ליהנות מהיום יום:
  אסטרטגיה טובה כדי להתגבר על התחושה של עצב שגורמת הפרידה מהילדים בתחילת שנת הלימודים ולעיתים לאחר חופשות, היא להתמודד עם היום יום בהתלהבות והתרגשות מחודשת. אנחנו חייבים להמשיך עם החיים עצמם, למלא אותם בהיבטים האחרים שקיימים גם הם: משפחה, חברים, בן זוג או עבודה. לא לצמצם הכול לחלק של הילדים, ישנם דברים רבים נוספים.

 

 • למצוא וליצור רגעים חדשים להיות עם הילדים:
  אין ספק שהחזרה לבית הספר של הילדים מגבילה את מספר השעות שההורים יכולים לבלות איתם, אבל גם במצב כזה תמיד ניתן למצוא "חורים" חדשים במהלך אורכו של היום כדי להיות יחד עם הילדים. הורים יכולים לשמור על קשר קבוע עם הילדים בכך שיקחו אותם לבית הספר ויאספו אותם, בלי לאפשר שאנשים אחרים יעשו זאת. לנצל במקסימום את הזמן שמבלים עם המשפחה בבית גם עוזר להתגבר על החזרה לבית הספר, הרי בסופו של יום מה שחשוב הוא לא כמות הזמן, אלא האיכות שלו.

 

 • תמיד לשמור על גישה רגועה בפני הילדים:
  אם ילד רואה שהוריו חסרי ביטחון ולא נינוחים עם חזרתו לבית הספר, הוא עלול לפתח רגשות של חוסר ביטחון ופחד בעצמו. שדר שכזה מההורים יכול ליצור פחדים, פוביות וחרדה אצל הילד. מסיבות אלה יש צורך שהילדים יראו בהוריהם אנשים רגועים ובטוחים, מכיוון שזה יגרום לכך שהביטחון שלהם יעלה ויעזור בחזרה לבית הספר.

 

 • כאשר החזרה לבית הספר הופכת לטראומה:
  זה נורמלי ויכול לקרות שילד יבכה וישתולל כאשר הוא חוזר לבית הספר, אך לא כאשר התפרצויות אלה נמשכות לאורך זמן או מופיעות אחרי גיל מסוים. במצבים כאלה חשוב לעשות בירור במקביל עם הילד ועם המסגרת בה הוא לומד על מנת לבדוק האם ישנו מצב או דבר שעלול לגרום לילד להרגיש כך. ישנם מקרים בהם יש צורך ליצור קשר עם פסיכולוג או איש מקצוע המתמחה בתחום על מנת להקל על הילד ועל ההורים שמן הסתם מודאגים כל היום ואף לא יכולים לעבוד כרגיל. במקרה כזה רצוי שההורים יפנו לסיוע של מומחים.