מעניק להורים ידע וכלים להתמודדות עם גידול ילדים באופן כללי וכן במקרה של קשיים ספציפיים.

הדרכה וייעוץ הורים

מה לעשות כשילדיכם לא מקשיב לכם או לדמויות מבוגרות (כגון הגננת או המורה)? כיצד מגיבים או מתמודדים כאשר הילד חווה תסכול בבית הספר או לא מסתדר בחברת בני גילו? האם אתם חשים כי התקשורת ביניכם לבין ילדיכם טובה? 

במקרים בהם ההורות מאתגרת אותנו בקונפליקטים שונים ואנו מחפשים תשובות לשאלות או חיזוק לפתרונות בהם אנו משתמשים, מומלץ להיעזר בהדרכת הורים על ידי איש מקצוע. 

מטרתה של הדרכת הורים הינה להעניק להורים ידע וכלים להתמודדות עם גידול ילדים באופן כללי וכן במקרה של קשיים ספציפיים. 
מומלץ במרבית המקרים כי שני ההורים ייקחו חלק בתהליך כדי לסייע ביצירת קו אחיד. עם זאת, ההדרכה גם עשויה לתרום כאשר רק אחד מן ההורים משתתף בה. 

השלב הראשון הינו הערכת הבעיות והגדרת מטרות. ההורים מגדירים את ההתנהגויות הבעייתיות (שלהם או של הילדים) ויחד עם איש המקצוע, מגדירים מטרות לשינוי. בהתאם למטרות נבנית תוכנית התערבות המתמקדת במתן כלים פרקטיים להתמודדות עם קשייו של הילד. 


בין המצבים המרכזיים בהם מומלץ לפנות להדרכת הורים ניתן למצוא:

 

  • בעיות התנהגות: ילד שמכה, מקלל, שאינו מציית להוריו, משקר, נעדר מבית הספר או עוסק בפעילות עבריינית.

  • חוסר שיתוף פעולה: באופן שזה פוגע בתפקודו הנפשי או הבריאותי.

  • שינויים ומשברים בחיי הילד ו/או המשפחה: אירועים משמעותיים כגירושין, פטירת הורה, מחלה וכד', המערערים את עולמו של הילד ומעמידים הורים בפני תחושה כי אינם יודעים כיצד להכין את הילד לשינוי ואיך לתמוך בו אחריו.

  • תחושה סובייקטיבית של ההורה: לעיתים גם כאשר הילד לא מפגין התנהגות בעייתית, עשויים הורים לחוש חוסר שביעות רצון מתפקודם ההורי ולקבל הכוונה ותמיכה סביב נושאים כיצירת זמן איכות ושיפור התקשורת עם הילד, חלוקת תפקידים בין ההורים, חיזוק הסמכות ההורית וההשפעה על חיי הילד ועוד.

 

הדרכת הורים יכולה להיעשות עבור ההורים בלבד, בשיתוף הילד בחלק מהפגישות או כולן, עבור הורה אחד מהשניים, בפגישות נפרדות לכל הורה וכן יכולה להינתן במקרים של הורים גרושים או משפחות חד הוריות. 
ההדרכה עשויה להינתן כתוספת לטיפול פסיכולוגי בילד או בנפרד. כשילד צעיר מגיע לטיפול אישי עקב קשיים רגשיים או חברתיים, מומלץ להורים להשתתף גם בהדרכת הורים במקביל לטיפול, כדי לתמוך ולשפר את ההישגים. כאשר הילד צעיר מדי, מסרב להגיע לטיפול או מפגין בעיות משמעת והתנהגות - הדרכת הורים תתרום גם ללא השתתפות הילד בטיפול
.

מתי מומלץ לפנות לייעוץ והדרכה להורים?


אם אתם מרגישים שיש קושי בהתמודדות היום יומית, אם מאפיינים אצל הילד או התנהגויות מעלות אצלכם דאגה, אם יש לכם שאלות או נושאים לא פתורים, אם ברצונכם לקבל חוות דעת נוספת או ללמוד על גישות חינוך וטיפול נוספות, אל תהססו לפנות.

הנכם מוזמנים ליצור עימי קשר ולהתייעץ האם המקרה שלכם או השאלות שלכם מתאימות לפגישת ייעוץ.

כתבות נוספות 

8 טיפים שיעזרו לכם להחזיר את הילדים ללימודים ואת החיים לשגרה
החזרה לבית הספר ולשגרה הוא מצב שיכול לגרום לתחושה של "עצב" ואי נוחות בהורים וילדים, מכיוון שהם צריכים להיפרד ולחדש כל אחד את האחריות שלו. עם זאת, בעזרת הגישה הנכונה אפשר להתגבר על המצב הזה עם חיוך על הפנים