בוחן את מקורם של קשיים בתחום הלמידה ואת הקשר שלהם למצבו הפסיכולוגי של התלמיד. 

אבחון פסיכודידקטי

אבחון זה נקרא גם אבחון משולב. הוא בוחן את מקורם של קשיים בתחום הלמידה ואת הקשר שלהם למצבו הפסיכולוגי של התלמיד. 
הוא משלב שני סוגי אבחון:

 

  • אבחון דידקטי, אשר תפקידו לאתר ולסווג לקויות למידה אצל הנבדק. באבחון זה בוחנים את תפקודי השפה והלמידה, מנגנוני למידה, תפקוד גרפומוטורי, תפקודי זיכרון והערכת תפקודי קשב, פונקציות ניהוליות ויכולות חשיבה. כמו כן, בוחנים את קיומה של לקות למידה כלשהי. מממצאי הבדיקה ניתן יהיה לקבל המלצות להתאמות בלמידה וכן תכניות טיפול להוראת מתקנת.

 

  • אבחון פסיכולוגי, הכולל הערכה של התחום האינטלקטואלי-קוגניטיבי (שכלי) ושל התחום הרגשי. מטרת החלק הפסיכולוגי בתוך האבחון הפסיכודידקטי הינה להרחיב הבנת היבטים מרכזיים בתפקודו האקדמי של הנבדק, אשר בלעדיהם התמונה שמתקבלת הינה חלקית ולא ממצה. הערכת האינטליגנציה מספקת מידע בנוגע לנקודות חוזק ונקודות חולשה של הנבדק וכן בוחנת את הקשר וההשפעה בין הקשיים הדידקטיים לקשיים קוגניטיביים. הערכה זו הינה רובד מרכזי באבחנת קשיים אקדמיים אפשריים ומהווה תנאי הכרחי לקביעת קיומה של לקות למידה. בנוסף, חשוב להבין את ההיבטים הרגשיים הנלווים לקשיי הלמידה של הנבחן (שכן פעמים רבות מקור הקושי הלימודי הינו רגשי).

 

הפניה לאבחון ולמי הוא מיועד:
האבחון הפסיכודידקטי מיועד לתלמידי בתי ספר יסודי, חטיבות ביניים, תלמידי תיכון, חיילים וסטודנטים בהפניית מערכת החינוך, הורים והמעוניינים לאתר לקויות למידה בפנייה באופן עצמאי. 
קיימת חשיבות רבה לאיתור מוקדם של לקויות למידה, על מנת שנוכל להקנות לתלמידים כלים ואסטרטגיות יעילות לעקיפה, התמודדות והתגברות על קשייהם, מתוך הבנה כי הנבדק מודע לקשייו והוא בעל כוחות ויכולות להתמודד איתם. 

ההפניה לאבחון משולב נעשית כדי לאמת או לשלול את החשד למקרים בהם התלמיד נתקל בקשיים שונים ונרחבים ו/או כשלים חמורים במיוחד בלמידה. הסיבות האפשריות לפניה לאבחון פסיכודידקטי משולב יכולות להיות:

● גורמים רגשיים בולטים בקשיי התלמיד.

● שאלה לגבי יכולת ההבנה או האינטליגנציה של הילד.

● שאלה לגבי התאמה או המלצה למסגרת חינוכית העונה על צרכי וקשיי הנבדק.

במידה ויש צורך להתאים בצורה משמעותית את דרך ההיבחנות של התלמיד (לדוגמא, מבחן בעל-פה).

מתי מומלץ לפנות לאבחון פסיכודידקטי?


כאשר קיימת שאלה של השפעת התחום הרגשי על התפקוד הלימודי – התנהגותי – חברתי של הילד.

כאשר חוששים שהמסגרת הלימודית בה לומד הילד לא עונה או מתאימה ליכולות לקשיים וצרכים שלו.

כאשר מתעוררת שאלה לגבי היכולות הקוגניטיביות של הילד, קרי מנת משכל, וכיצד זה בא לידי ביטוי בתפקוד היומיומי של הילד.

כתבות נוספות 

8 טיפים שיעזרו לכם להחזיר את הילדים ללימודים ואת החיים לשגרה
החזרה לבית הספר ולשגרה הוא מצב שיכול לגרום לתחושה של "עצב" ואי נוחות בהורים וילדים, מכיוון שהם צריכים להיפרד ולחדש כל אחד את האחריות שלו. עם זאת, בעזרת הגישה הנכונה אפשר להתגבר על המצב הזה עם חיוך על הפנים