5 טיפים שיעזרו לכם להכין את עצמכם/ילדכם לאבחון פסיכודידקטי:

 

לא משנה אם אתם בני 7, 17 או 70, הידיעה שאתם עומדים בסוג של אבחון או מבחן עלולה לשים אתכם במצב של מתח, לחץ או חשש. על מנת להקל את התחושות האלו, ריכזתי כאן מספר טיפים שיכולים לסייע לכם להגיע מוכנים יותר לאבחון.
*הטיפים נכתבו בלשון זכר אך זהים לבנים ולבנות.

 

1. זה לא מבחן.
חשוב לזכור אבחון פסיכודידקטי הוא לא מבחן שאפשר להתכונן אליו. לא משנה כמה תרגילים תפתרו לפני, כמה ספרים תקראו או כמה ערכים באנציקלופדיה תשננו. אבחון פסיכודידקטי בוחן את מגוון היכולות, מקורם של קשיים בתחום הלמידה ואת הקשר שלהם למצבו הפסיכולוגי של התלמיד, ולכן – הסירו דאגה זו מלבכם (ככל הניתן). אין צורך בלמידה מקדימה, שינון או הכנה לימודית משום סוג שהיא.

 

2. שנת לילה.
אולי זה טיפ שברור לכולם, אבל שינה טובה נחוצה לתפקוד תקין של בני אדם בכל מצב נתון, על אחת כמה וכמה כאשר אנו רוצים להוכיח את היכולות שלנו. יש אנשים שיש להם נטייה להתרגש במצבים כאלו ולא ניתן למנוע את ההתרגשות. במקרים כאלה הייתי ממליץ לך להשתמש בטכניקות של נשימה, הרפייה, דמיון מודרך – כל טכניקה שמסייעת לכם להירגע ולהירדם.

 

3. שיחה מקדימה והסבר קצר.
כאשר מדובר על ילדים קטנים, על המבוגרים להסביר במילים פשוטות מה עומד לקרות: "יבקשו ממך לצייר, לכתוב, לענות על שאלות שונות – חשוב שתראה מה אתה יכול ומה אתה יודע". לבוגרים והורים ההמלצה היא לקרוא ולהתעניין בין אם זה באתר שלי או בכל אתר מקצועי אחר, ואף להתקשר קודם למאבחן לשיחה מקדימה ולא להתבסס רק על חוויות של חברים או תגובות ברשת, גם על מנת להסיר חששות ואי וודאות, וכמובן לוודא שזה האבחון שאתה/ילדך אמורים ו/או נדרשים לעשות.

 

4. אל תבוא רעב.
רצוי לאכול לפני האבחון ארוחה מזינה אך לא כבדה. מומלץ לווסת את כמות הסוכר שנותנים לילדים קטנים – הסוכר טוב, אך במינון, מאחר ומנת סוכר גדולה עלולה להמריץ את הילד יתר על המידה מה שעלול להוות בעיה בקשב ובריכוז מתמשך במהלך האבחון.

 

5. אל תבוא חולה.
הכוונה לא לסימפטומים פסיכוסומטיים מוכרים שחוזרים על עצמם (כאבי בטן או כאבי ראש שכיחים הנובעים ממתח ו/או חרדה) אלא לשפעת, חום ו/או מחלה אחרת. ניתן למצוא זמן אחר לאבחון, ומחלה עלולה להשפיע על היכולת להציג את מלוא היכולות שלך במהלך האבחון.

 

אתם מוזמנים ליצור עמי קשר בנוגע לאבחונים פסיכודידקטיים לכל הגילאים, להתייעצות או להתאמת אבחון.