מאפשר הבנה מעמיקה יותר של מקור הקשיים ומכוון להשגת שינוי רגשי, חשיבתי והתנהגותי בהיבטי חיים הגורמים לסבל או חוסר סיפוק. כמו כן, הוא תורם להעלאת המודעות העצמית, להתפתחות ולצמיחה אישית.

טיפול פסיכולוגי 

כל אחד ואחד נתקל לאורך חייו בקשיים, דילמות או משברים. בתקופות אלו אנחנו משתדלים ומנסים לגייס את משאבינו הפנימיים והחיצוניים ונעזרים לרוב באנשים הקרובים אלינו. 
עם זאת, משאבים אלו לא תמיד מספיקים בכדי להתמודד עם המצב באופן יעיל או מהיר דיו ויש צורך לפנות לסיוע מקצועי.
תפקידו של המטפל הוא לספק סביבה בטוחה מבחינה רגשית וכן לספק תמיכה, ליווי וסיוע בתהליך הטיפולי על מנת לחולל את השינוי הרצוי.


טיפול פסיכולוגי בילדים:

בעוד שמרבית המבוגרים וחלק מבני נוער מסוגלים להביע את מצוקתם ואת רצונם בעזרה באופן ברור, מרבית הילדים אינם יודעים לעשות זאת באופן ישיר. 
חלק מן הילדים הסובלים ממצוקה נפשית ישדרו עצב או ייאוש, יבכו או ידווחו על חלומות רעים ופחדים. 
סימנים נוספים המעידים על צורך בעזרה מקצועית יהיו התנהגויות רגרסיביות (הרטבה, התנהגות ילדית שלא תואמת את גילו הכרונולוגי), שינוי התנהגותי בלתי מוסבר (אלימות, אובדן תיאבון, הצמדות להורה), התנהגות מינית שאינה תואמת את גילו של הילד והופעת בעיות התנהגותיות. 
בדומה לטיפול במבוגרים, הטיפול פסיכולוגי בילדים מיועד להשגת שינויים רגשיים והתנהגותיים אשר יפחיתו את מצוקתו של הילד, יסייעו לו בעיבוד חוויות ואירועים טראומתיים, ישפרו את יכולותיו הבינאישיות ויעשירו את טווח מיומנויותיו ויכולותיו. 
אופי הטיפול נקבע בהתאם לגילו וקשייו הספיציפיים של הילד. בזמן שילדים גדולים ובני נוער עשויים להיתרם משיחה ומטכניקות טיפוליות המתאימות גם למבוגרים, ילדים צעירים יותר ובני נוער פחות מילוליים או משתפי פעולה ייתרמו מטיפול באמצעות משחק, אמצעים אומנותיים, בעלי חיים וכד'.טיפול פסיכולוגי במתבגרים ובני נוער:

כפי שידוע גיל ההתבגרות הוא אחד הגילאים הקשים והמורכבים ביותר שאדם עובר בהתפתחותו, הן בשל האתגרים הקשים שמציב גיל זה בפני המתבגר והן בשל הקושי הנגרם לסביבתו. 

ההתפתחות הגופנית והמינית בגיל ההתבגרות גורמת למתח רב, חרדה ואשמה סביב ההתמודדות עם מיניות והגדרה מינית. 
הצורך ההולך וגדל בהשתייכות לקבוצה ובהכרה חברתית גורם למאמצים בתחום החברתי ולתחושות גוברות של קושי בפני כל סיבה - חיצונית, התנהגותית או פנימית - לחוסר הסתגלות חברתי. 
גם ההתפתחות הקוגניטיבית המוגברת גורמת לשאלות מורכבות בנושא הזהות העצמית ועל מהות החיים, אולם האימפולסיביות הטבעית לגיל מקשה על פתרון אמיתי של השאלות ודוחפת את המתבגר לתסכול ותחושת חוסר סיפוק מן הנורמות החברתיות הקיימות. 
בנוסף למורכבות הנ"ל, מתלוות הדרישות הלימודיות והשלכותיהן כלפי עתיד המתבגר אשר גורמות ללחץ, תסכול ולעיתים גם חוסר פניות מספקת להתמודדות ראויה. 
הקושי של המתבגר להתמודד עם האתגרים הרבים וטיבם הקיומי הינו גורם סיכון משמעותי לפיתוח הפרעות חרדה ודיכאון מסוגים שונים (כגון הפרעות אכילה, התמכרות לחומרים כמו אלכוהול וסמים ועוד). 
כל שינוי חד בהתנהגותו של המתבגר – הסתגרות, שינוי בסטטוס החברתי, ירידה בלימודים, ירידה או עלייה חדה במשקל – משמש כסימן אזהרה, שצריך לגרום לסביבתו של המתבגר לעמוד על המשמר, ליזום עמו תקשורת ובמידת הצורך, להפנות אותו לקבלת טיפול מתאים ומכוון לצרכיו הייחודיים של הגיל, דבר העשוי לסייע לו להתמודד טוב יותר עם האתגרים והמצוקות שמכבידות עליו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מתי מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי?


אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאוזן קשבת והכוונה. אם משהו מקשה עליכם לתפקד כפי שהייתם רוצים או לרוב יכולים. אם משהו מציק לך מאוד והייתם רוצים לשנות אותו או להשלים איתו. אם אתם חווים שינוי בתפקוד היומיומי, משבר, תנודה עמוקה בחיים בהרגשה או במצב הרוח. 

אל תהססו לפנות. פנו בשלב המוקדם ביותר האפשרי להתייעצות ולקבלת טיפול.

כתבות נוספות 

5 טיפים שיעזרו לכם להכין את עצמכם/ילדכם לאבחון פסיכודידקטי: 

לא משנה אם אתם בני 7, 17 או 70, הידיעה שאתם עומדים בסוג של אבחון או מבחן עלולה לשים אתכם במצב של מתח, לחץ או חשש. על מנת להקל את התחושות האלו, ריכזתי כאן מספר טיפים שיכולים לסייע לכם להגיע מוכנים יותר לאבחון.